Всички са чували за злокачествения рак на кожата – меланом, но вероятно не знаят достатъчно, за да са в безопасност и да се предпазят. Защото това е една измамна болест. А е сред най-често срещаните при младежите.
Според Американската асоциация по дерматология меланомът е най-честият рак при 25-29-годишните и вторият по честота при тези на 15-29 г. Тъжната статистика, по общо експертно мнение, се дължи на солариумите. Затова те са забранени в САЩ, Австралия и повечето Европейски страни за младежи до 18 години.
Няколко неща трябва да знаете, твърди дерматологът д-р Мариела Хитова, от клиника „Евродерма“ в София .
1. Меланомът поразява хора от всички типове кожа
Истина е, че хората с повече пигмент имат по-малък риск за кожен рак поради по-високата протекция от слънцето, но това не означава те да не използват фотопротектори.
Базалният и сквамозният кожен рак са най-често свързвани със слънчевата експозиция. Те се срещат по-рядко при хора с по-тъмен цвят. При тях те са локализирани предимно по длани и ходила.
2. Той може да не се развие върху съществуваща бенка
Идеята, че лошите бенки стават меланом и не трябва да се пипат, е абсолютно погрешна.
Отстранявайки подозрителна бенка, вие се предпазвате от израждането ѝ в меланом.
3. Той може да се появи у хора с много малко или липсващи бенки
Да, промяната в белези като цвят, форма, големина при съществуващи бенки ни кара да мислим за меланом и то при повече на брой рискът е по-голям, но меланом се появява на и на други места.
4. Може и да не е бенка
Меланомът може да изглежда като малка синина, която не изчезва или като тъмно петно под нокътя.
Боб Марли е диагностициран с меланом под нокътя на крака през юли 1977. Той пренебрегва препоръките и отказва ампутация. Почива от метастази в белите дробове и мозъка на 36 години през май 1981 г.
5. Той може да се появи на места, които не се излагат на слънце
Например между пръстите, под мишниците, по гениталиите.
6. Той е с по-висок процент при възрастни
Меланомът е честа диагноза сред бейби бумърите, които не са имали достъп до фотопротекция в детството. Тогава всички са лежали на плажа без нищо или намазани с олио.
За хората на 50-60 г., които са имали много висока слънчева експозиция в младостта, меланомът е проява на генна мутация на меланоцитите.
7. Това е най-злокачественият от всички карциноми
Според статистиката всеки час в света един човек умира от меланом.
8. Може да се лекува, когато е хванат рано
Има директна връзка между ранната диагноза и шанса за оцеляване.
5-годишно наблюдение върху пациенти, които са диагностицирани и лекувани преди меланомът да се разпространи в лимфните възли (3 стадий), показва 98% преживяемост.
Това се дължи до голяма степен на повишените умения на дерматолозите да разпознават най-ранните форми на повърхностен меланом, преди той да е навлязъл към дермата.
Вече съществуват и изследвания на определени генетични маркери, които прогнозират вероятността за метастази на меланома.
9. Не са само слънцето и солариумът
Хората с фамилна история за меланом трябва да бъдат много по-внимателни. Данните сочат, че ако имате роднина по първа линия с меланом, то това увеличава риска ви с 10-15%.
Трябва да знаете ваша специфична кожна карциномна история – важно е дали баба ви на 80 е имала базален карцином или брат ви на 50 – меланом. Разликата е огромна.
10. Скрининг
Проверявайте бенките си два пъти годишно при вашия дерматолог. Уверете се, че той е достатъчно квалифициран за дерматоскопия. Потърсете дигитален дерматоскоп – така ще имате вашата история на бенките запазена в базата данни при дерматолога ви, а също и снимки за вашата собствена документация.
Обикновено прегледите е добре да се правят пролет и есен.
Важно е да знаете, че се непрекъснато се провеждат безплатни скринингови прегледи – не ги пропускайте като възможност.
В клиника ЕвроДерма има дигитална мониторна дерматоскопска система последно поколение, както и обучени и сертифицирани дерматолози, които дават най-подходящи решения като поведение за вашите бенки.
Д-р Хитова консултира в клиника „Евродерма“ след предварително записване на тел. 0884 342 246